Czy uprawnienia UAVO są uregulowane w międzynarodowych przepisach dotyczących lotnictwa?

 • Nie są – aby uprawnienia UAVO mogły być „międzynarodowe” muszą być ujęte i sprecyzowane w Chicago Convention (konwencja chicagowska).
 • Na dziś (wrzesień 2018) nie ma załącznika ani przepisów w Chicago Convention dotyczących uprawnień UAVO lub podobnych.

Czy nasze świadectwa są uznawane za granica?

 • Z założenia świadectwa kwalifikacji nie są uprawnieniami międzynarodowymi (licencje wydawane przez ULC – owszem, są międzynarodowe) wiec ŚK nie są uznawane za granicą.

Co zrobić aby „legalnie” latać za granicą?

Oczywiście „najlegalniej” jest zdobyć uprawnienie obowiązujące w danym kraju jednak……jest to najczęściej nieosiągalne lub nie celowe – szczególnie jeśli na wakacjach potrzebujemy polecieć kilka razy. Jest jednak kilka zasad które pozwolą polecieć „legalniej” lub przynajmniej nie łamać lokalnych przepisów w sposób nieświadomy:

 • Koniecznie sprawdź lokalne przepisy – pomoże ci w tym niezawodne google i np taka mapka.
 • Przydatnym adresem dla krajów EU jest Dronerules – „Jeśli interesujesz się bezzałogowymi statkami powietrznymi i użytkujesz je dla przyjemności lub w celach zawodowych, na naszym portalu znajdziesz informacje na temat podstawowych wymogów oraz przepisów dotyczących dronów, które obowiązują w UE, Norwegii i Szwajcarii”. Można również skierować pytanie o regulacje w krajach EU na adres info@dronerules.eu.
 • Pamiętaj ze w wielu krajach nie ma przepisów dotyczących cywilnych UAV – co to oznacza dla Ciebie? Że musisz się stosować do przepisów ruchu lotniczego (co oznacza że nie ma wyłączeń przepisów dla UAV np minimalnej wysokości lotu) – poznałeś je na szkoleniu UAVO w Polsce – są bardzo podobne na całym świecie, regulowane odpowiednimi załącznikami Chicago Convention.
 • Dowiedz się o praktykę jaką stosuje lokalna policja czy inne służby wobec droniarzy – są kraje gdzie dron jest traktowany jak potencjalne narzędzie terrorystów i konsekwencje jego użycie mogą być bardzo poważne – włącznie z poderwaniem MIGów z najbliższej bazy lotniczej ;-). Są również takie kraje w których dron wzbudza jedynie zainteresowanie i nie grożą żadne konsekwencje za latanie.
 • Koniecznie sprawdź również czy filmowanie jest w danym kraju dopuszczalne, jeśli tak to co możesz filmować a co jest bezwzględnie zabronione. Ograniczenia mogą wynikać z ochrony danych osobowych/wizerunków lub np możesz stać sie szpiegiem filmując rzekę czy tory kolejowe (wiadomo, to przecież obiekty strategicznie ważne z punktu widzenia obronności a współczesne google maps nie radzi sobie z udostępnianiem całemu światu tak „ściśle tajnych” obrazów).
 • Ważne również żebyś dowiedział się czy i jak można latać w pobliżu zabudowań i ludzi aby nie narażać się na interwencje właściciela nieruchomości z dubeltówką lub tajnych jednostek sił specjalnych lokalnej armii.
 • Jeśli dowiedziałeś się że w danym kraju obowiązuje „uprawnienie na drony” zwróć się prośbą do lokalnego ULC o zgodę na latanie, poinformuj że posiadasz polskie uprawnienia, podaj kategorie swojego uprawnienia i cel twoich lotów i poproś o wytyczne i pomoc w realizacji. Czasami pomocna jest ambasada kraju w Polsce – tak miałem w przypadku Senegalu.
 • Na stronie EASA Civil Drones znajdziesz trochę dodatkowych informacji w języku angielskim.
 • Pamiętaj aby wszystkie „zgody” (formalne czy nie formalne) posiadać przy sobie, w postaci papierowej, w języku zrozumiałym dla lokalnych stróżów prawa. W wielu krajach papier i pieczątka czyni cuda !!!!

Czy polskie ŚK staną się międzynarodowe?

Najprawdopodobniej tak. W EU już w czerwcu 2019 weszły regulacje które ujednolicą przepisy w zakresie wykorzystywania dronów oraz licencjonowania operatorów we wszystkich państwach Unii Europejskiej (mogą obowiązywać od 06.2020 choć to dość optymistyczna data). Nie ma na dziś jeszcze dokładnych informacji w jaki sposób „ujednolicenie ŚK” przebiegnie oraz nie ma rozporządzeń dotyczących szczegółów ale kraje EU staną przed nami „legalnym otworem”. Reszta świata niestety musi poczekać na pojawienie się odpowiednich załączników w Chicago Convention lub wdrażanie przepisów na własną rękę.

Jak wygląda problem w druga stronę – czy obcokrajowiec bez polskiego ŚK może legalnie korzystać z EPWW?

Jeśli posiada uprawnienia wydane w swoim kraju są one uznawane w Polsce – takie jest oficjalne stanowisko ULC. Oczywiście musi się stosować do polskich przepisów UAV (analogicznie jak na drodze – polskie prawo jazdy nie upoważnia cie do jazdy prawą stroną w Tajlandii czy Indiach – musisz stosować się do ruchu lewostronnego). Aby obcokrajowiec dotrzymał wszystkich formalności powinien dokonać „akredytacji zagranicznego uprawnienia” w Departamencie Bezzałogowych Statków Powietrznych ULC, na adres email: lbsp@ulc.gov.pl powinien wysłać informacje o swoim uprawnieniu, w odpowiedzi otrzyma potwierdzenie „akredytacji” – powinien je posiadać przy sobie w języku polskim, wraz z oryginalnym dokumentem. Informacje można również otrzymać pod nr telefonu +48 22 520 72 57.Jeśli obcokrajowiec nie posiada uprawnień w swoim kraju po prostu musi się stosować do przepisów obowiązujących w Polsce dla osób bez świadectwa kwalifikacji.

Autor: ASP, info@aspoland.com